Merhaba Yeni Yıl,Merhaba Yaşama Sevinci

Nereden  ve nasıl başlayacağımı bilemiyorum aslında, kafamda eski ve yeniye dair yüzlerce kelime cümle dolanıyorum evin içinde.Elimde ki iş ne olursa olsun, kafamın içinde roman yazıyorum kendimce.Bazen banyoda ayna karşısında , lavaboyu ovalarken, bazen de yatak odasının tozunu alırken aynaya ilişen görüntüme bir göz atıp, onca düşüncenin içine kendimi de ekliyorum.

Merhaba Yeni Yıl

Radyoda çalan müzikle, sanal bir gezintiye, olmayan yerlere giderken, bazen de zaman makinesinin içindeymişçesine geçmişe gidiyorum. Her tarafta kağıtlar, alınmış notlar yayılmış gözüme gözüme bakıyor. Kiminde bir tarif yazarken, kiminde de aklıma gelmiş kelimeler, yapılacaklar listelenmiş. Bazen daralıp off diyorum bu kadar düşünmek zorundamıyım her şeyi. Nasıl olsa her şey olacağına ve olması gerektiği yere ve duruma zaten geliyor. Nedir bu telaş, koşturmaca. Bu arada bir de evi temizleme telaşım var. Hani derler ya yeni yıla nasıl girersen yeni yıl öyle geçer diye. Amacım yeni yıla temiz derli toplu bir ev ile girip bütün sene bunun keyfini yaşamak. Ne saçma diye de düşünüyorum bir yandan. Yeni yıla temiz girdiğimde sanki bütün yıl ev kirlenmeyecek mi, bir daha temizlik yapılmayacak mı? Yeni yıla kim kötü giriyor ki zaten. O geceye özel planlar yapılırken eğer evdeyseniz en özenlisinden binbir çeşit yemekler yapılmıyor mu ya da dışarıda girmeyi planlıyorsanız o geceye özel giysiler alınmıyor mu? Yani bunca özenip, üzerine düşünülüp emek verilmiş bir tek gecenin, yeni bir yılı karşılamanın heyecanı, bütün yıl sürüyor mu sizce?

Geçen seneyi hatırlayalım mesela hep beraber.2012 yılını uğurlayıp 2013 yılını karşılamaya hazırlanırken de çok mutlu girmemişmiydik? Bu yıla dair güzel dilekler dileyip sevdiklerimize sağlık ve huzur dilememişmiydik? Gece yarısına yaklaşırken bereket olsun diye kapımızın eşiğinde nar kırıp evin musluklarını açmadık diyebilirmisiniz? Ya da şans getirsin diye kırmızı iç çamaşırı hiç almadım diyecek kaç kişi var içinizde? Tabii ki bütün bunları yaptık.Oysa şimdi bu bizi terk eden yıl için bazılarımız bir an önce bitsin derken bazılarımız da acısıyla tatlısıyla uğurluyoruz demiyor mu?

Kim kötü düşünceler ile bir yeni başlangıç yapar ki? Ama o umut, o yeni kelimesi yok mu? O sihirli iki kelime yan yana geldiğinde bambaşka bir anlam taşıyor işte. Yeni umutlar diyoruz. Umut bizi besleyen en güzel duygu. Yeni ise başlangıçların her şeye sıfırdan başlamanın girişi, eşiği.

Hal böyle olunca sil baştan deyip kendimi yeniliklere açmaktan geri duramıyorum. Zaten hızla akıp geçen şu hayat içinde hayatımıza girenler, çıkanlar, çıkardıklarımız, yaşadıklarımız, yaşayamadıklarımız hayatımızı oluşturmuyor mu? Bütün bunlar için yılları suçlamak kaçıp saklandığımız güvenli bir yol oluyor her sene. Bu yıl bana iyi gelmedi ya da bu yıl benim yılım olacak diyerek kendimizi telkin yoluyla iknaya gidiyoruz.

İşin özeti 2013 benim için çok zor bir o kadar da zor kararlar yılı oldu. Herşeyden önce canım annem ile birlikteliğimiz bu dünya üzerinde 2013 yılı 15 Mart itibariyle sona erdi. Onu bütün güzelliği ve tertemiz kalbi, insanlara o güzel ve içten yaklaşan merhamet dolu, sağ duyulu haliyle Allah’ımın katına yolcu ettik.Fiziksel olarak birlikteliğimiz sona erdi ama o eskisinden çok daha fazla benimle her an.

15 yıl çalıştığım iş yerimden Haziran ayı itibariyle istifa edip başkalarına göre çok radikal ama benim ruhuma merhem gelecek şekilde ayrıldım. Bir işi çok uzun süre yoğun bir tempoyla yapmaya devam ettiğinizde veriminiz düşüp, hayat keyifsiz bir hal alıyor bana göre. Çalışmaya aşık olan biri olarak ben farklı iş kollarında, ne yapabileceğimi belki de son kez test etmek istedim.

Yazmaya olan aşkımı daha yukarılara taşımak adına Gazetecilik ve İletişim kursuna kayıt oldum. Orada harika insanlarla tanıştım. Çok güzel dostluklar kurdum. Hayatıma giren sevdiğim ve güvendiğim her insan için hep üzülmüşümdür. Bu yaşıma kadar bu insanla niçin tanışıp görüşemedim,onca sene bu arkadaşlıktan niçin mahrum kaldım diye.

Fazlaca canınızı sıkıp vaktinizi almadan şunu da söylenmek isterim, belki de çok fazla konuştuğum ve her şeye, her konuya dahil olduğumdan arkadaşlarım takılır bazen çok cadısın oğulların yandı, sağlam kaynana olursun diye. Oysa hayatım boyunca hayatıma giren hiç kimse için kötü düşünmedim, kimseye çelme takma ya da kötülük yapma gibi bir davranış içinde olmadım. Hayatımı hep sevgi üzerine kurdum. Kapıma su getiren sucuya varana kadar insanlarla empati kurdum, onları anlamaya bildiğim ve anladığım ölçüde faydalı olmaya çalıştım. Bazen kendimi doğru ifade edememiş, yanlış anlaşılmış olabilirim, bunun suçlusu da ben olamam diye düşünüyorum. Okumak anlamak isteyenler için son derece şeffaf ve açık olan halimle karşılarında durdum. En fazla bana ya da aileme zarar vereceğini düşündüklerimi hayatımdan tamamen çıkarıp yolları açık olsun demişimdir.

Yolun yarısını çoktan geçtiğim şu yolculukta, daha gerçekleştirmek istediğim onca şey varken yeni yıldan tek istediğim sağlık ve huzur. Bu ikisi olduğunda diğer her şey size zaten güzel görünüp keyif veriyor. Ben, rüzgar saçlarımın arasında dolaşırken kendimi özgür hissettiğim her yerde ufuk çizgisine bakarak mutlu olmayı bilen, en büyük servetin sevdiklerin ile birlikte olduğunu düşünüp, küçük mutluluklardan yaşam sevinci çıkartan bir oğlak kadınıyım. Tökezlediğim her dönemde tutunacak bir dal bulup ayağa kalkma gücünü bünyesinde yaşatan bir çerkes kızıyım.

Herkese sağlık huzur ve sevdikleriyle bereketli bir yıl dilerim.

Sevgiyle…Hoşçakal 2013

 

Etiketler: , , , , , , , ,

PAYLAŞ & TAKİP ET

Pin It

Abone Ol

Yandaki kutucuğa mail adresini gir, Abone ol butonuna bas, tarifler mail adresine gelsin

Mail abonelik hizmeti
FeedBurner aracılığıyla
verilmektedir.

Yorumlar

 1. SNM 30 Aralık 2013 at 16:47 Reply

  Canımmm arkadaşım,Herzamanki gibi duygularını çok güzel ifade etmişsin.Bende kendi adıma çok mutluyum,seni tanıdığım için,ama bir yandanda üzgünüm bizi bıraktığın için:( ..Çok özlüyorum çook muhabbetlerimizi,kahvaltılarımızı(ben sizin kata geldim ,sen gittin,birazcık çalışsaydık ne güzel olurdu)….
  Yeni yıldan istediğin tüm dileklerin gerçek olsun …Herşey hep gönlünce olsun.Seni kocaman öpüyorum.
  sevgiler,
  yamak:)

 2. yeliz 31 Aralık 2013 at 10:28 Reply

  merhaba guler hanımcıgım. insallah 2014 yılı da size huzur, saglık, mutluluk getirip babanganız ve bebe muhendislerinizle beraber agzınızın tadının bozulmayacagı bır yıl olarak geride kalır. ve bnde yeni yılda sızı takıp etmeye devam edecegim insallah sevgiyle kalın

  • Güler Konur 01 Ocak 2014 at 14:11 Reply

   Çok teşekkür ederim.Ben de size yeni yılda sevdikleriniz ile mutlu sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir