Süt Yumurta Reçel

Yemek yemek üzerine ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı demiş Cemal Süreyya.Aynı fikirde olan ama , en keyiflisinden,uzun süreninden en çeşitlisinden mutlu olan yüzlerce insan vardır.Ben güzel bir başlangıç yapmanın başka bir yolunu bilmiyorum.Süt Yumurta Reçel

Sabah güne sade bir kahveyle başlayıp ,sonrasında kahvaltıyla taçlandırmayı seviyorum.Ama sanmayın ki hep böyleydi.Öğrencilik yıllarımda da ,iş hayatında da hep es geçmişimdir bu öğünü.Ya bir tost ya da bir simit olmuştur kahvaltım.Çünkü öyle sabah kalkar kalkmaz kahvaltı edebilen bir bünyem yok ne yazık ki.Aradan biraz zaman geçmeli,gözüm açılmalı ki bu güzelliğin keyfine varabileyim.

Süt Yumurta Reçel

Kadıköy aşkım malum.Oranın da aşkla ve mutlulukla çok ilgisi var bana göre.Kadıköy benim çocukluğum,gençliğim,anılarım,hayatım.Bazen diyorum ki ,şöyle yolun ortasına oturup saatlerce hareketsiz kalabilirim.Öylece oturup,o havayı soluyabilirim. Gelen geçene bakıp gülümseyebilir,Kadıköy’e hoş geldiniz diyebilirim. Yoo deli falan değilim sadece sevdiğim şeyleri sarıp sarmalamayı,sahip çıkmayı da ayrıca seviyorum.

Şimdi sizi öyle bir yere götüreceğim ki, hem sakin, hem samimi hem de çok sade olmasına karşın ,son derece cazibeli. Bir kere mekanın Kadıköy’de olması baştan on numara alıyor benden. Sanatçılar sokağında olması ayrıca bir on numarayı hak ediyor . O sokağın atmosferini çok seviyorum.Bunu burada ve burada yazdığım mekanlardan da anlayabilirsiniz.Sonra sade ve samimi olması  ayrıca bir on puan daha alıyor.Çünkü ben böyle mekanları ,çok seviyorum.İçinde kaybolmuyorsunuz,mekanın atmosferi duygularınızın önüne geçmiyor destekliyor.Şimdi bu ne demek derseniz,mekanların havası ,elektriği önemlidir benim için,içeri girdiğimde,duygularımı ,beslemesini,karnım kadar ruhumu doyurmasını da isterim.Bu keyfimi ikiye katlar.

Süt Yumurta Reçel

Süt Yumurta Reçel böyle bir mekan.İçeri girdiğinizde ön tarafa bakan iki,arka tarafta da  beş masadan oluşan,toplam yedi masalı bir yer.Tabii ki güzel havalarda dışarıya konulan masalarda da kahvaltı etme imkanınız var.Ama o zaman belki de fonda çalan o eski aranjmanları (Türkçe sözlü hafif müzik) duyamayabilirsiniz. Eski olan değerlidir benim için.Çalan müzikler,Nilüfer,Işıl Yücesoy ,Tanju Okan gibi geçmişten tanıdık sesler.Dinlerken insanı geçmişe götürüyor,kendinizi birden eski bir Türk Filminin içindeymiş gibi hissediyorsunuz.Hatta sevdiğiniz kişi, siz masada öylece otururken kapıdan girip gözlerinizin içine bakıverecekmiş gibi geliyor.Fakat ben hafta içi gittiğim ve sevdiceğim babangam işte olduğu için böyle bir şey olmadı.Ama böyle bir şeyi hayal ettiğimi bilseydi eminim koşarak gelir ve benim bu hayalimi gerçeğe dönüştürürdü.

Şaka bir yana Mekan Sahibi Eser Bey son derece kibar ve güleryüzlü. Sağolsun çok güzel ağırladı bizi.Daha doğrusu evimizde kahvaltı ediyormuş rahatlığıyla bir kahvaltı ettik diyebilirim.Menü son derece zengin ve doyurucu olmakla (Seçtiğimiz menülerden biri Deli Doyuran adlı kahvaltı menüsüydü) beraber biz sipariş ettiklerimizin çoğunu bitiremedik bile.Süt Yumurta Reçel bir kahvaltı mekanı,kahvaltı menüsü,sandviç çeşitleri krep ,menemen türü yiyecekler var.Sabah saat 08:00 de açılıp,akşam da kışları 18:00 de yazın 19:00 da kapanıyormuş.

Fotoğraf çekmek için izin istediğimde Eser Bey ,büyük bir özgüven ve samimiyetle buyrun dedi.Mutfağı tıpkı evlerimizin mutfakları gibi hatta şimdiye kadar gördüğüm ev mutfaklarının çoğundan daha derli toplu.

Servis son derece hızlı ve devamlı. Çayınız bitmiş mi diye sürekli kontrol edip,dur diyene kadar bardağınızı sürekli dolduruyorlar.En çok dikkatimi çekip hoşuma gidenlerden biri de menü isimleriydi.Sıradan,Orta Sıradan,Arka Sıradan,En Ön Sıradan,Deli Doyuran (buna bayıldım tam bizim erkekegemenev için)beni gülümseten menü isimleriydi.Ayrıca,Akdeniz,Girit,Karadeniz,Amerikan gibi seçenekler de var.

Süt Yumurta Reçel

Ali Suavi Sokak ,diğer adıyla Sanatçılar Sokağı’ dan başka,Söğütlüçeşme ‘de de bir yerleri var.Orası sanırım bahçeli olması dolayısıyla yazın keyif yapmak için daha uygun.Eser Bey de daha sakin ,baş başa bir kahvaltı isterseniz orayı ,daha aktif,sosyal bir gün geçirmek isterseniz burayı tercih etmelisiniz dedi.Ayrıca Akçay Çamlıbel Köyünde bir pansiyon açtıklarını da söyledi.

Ben son derece memnun ve keyifli ayrıldım.Sizde sevdiklerinizle veya tek başınıza gazetenizi ya da kitabınızı okuyarak güzel bir kahvaltı etmek istediğinizde, evde olmadan ama ev havasında hazır kahvaltı edebileceğiniz bir mekan olarak not edin bence.

Belki Türk filmlerindeki gibi siz gazetenizi okuyup kahvenizi yudumlarken ,sevdiğiniz bir anda karşınıza geçip gözlerinizin için bakıverir bir gün kimbilir.

Sevgiyle…..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

PAYLAŞ & TAKİP ET

Pin It

Abone Ol

Yandaki kutucuğa mail adresini gir, Abone ol butonuna bas, tarifler mail adresine gelsin

Mail abonelik hizmeti
FeedBurner aracılığıyla
verilmektedir.

Yorumlar

  1. Büşra 14 Kasım 2013 at 10:05 Reply

    Ben de Süt Yumurta Reçeli çok seviyorum 🙂 Güzel bir paylaşım olmuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir