Menemen

 Bazen en basit olan en güzel olandır.Allayıp pullamadan,olduğu gibi,kendince ve sade.Onca süsün ,gösterişin içinden cımbızla seçersiniz onu.Öylece boynunu büküp size bakar.Boyun büküşü zavallılığından değil,tevazusundandır aslında.Kendini seveni,bileni bekler sakince.Menemen

Hani  tadımlık yemekler vardır,özel sunumla  hazırlanan,seyrine doyamadığınız.Bir de karnınızı gerçekten doyuran yemekler vardır,ekmeğinizi bana bana yediğiniz.Menemen öyle bir yemek işte.En zengininden,en fakirine herkesin sevdiği,bildiği,doyumluk.Hiç yemek yapmayı bilmeyenin bile ,bildiği ve yaptığı.Nereye gitseniz aynı şekilde,kah bakır bir sahanda,kah alüminyum bir sahanda sunulan.Üzerine bolca pul biber döküp de yediğiniz.Ya da benim öyle yediğim diyeyim.

Aslında ben acı sivri biber ile yapıp yemeyi tercih etmeme rağmen,evin erkekleri tarafından acı tercihimiz çok da uymadığı için kendimce 🙂 bu yolu seçtiğim yemek.

Evde yemek olduğunda bile akşam menemen yapıp yesek de diye ev halkından telefonuma mesajlar atılacak kadar çok sevilen.Kaç yumurta kırdığımı hiç söylemeyeyim çünkü kimseyi şoka sokmak istemem.

Tarifini vermeye gerek var mı ? Bence yok ama adetten vereyim yine de.Bir irice soğan ister yemeklik,ister piyazlık doğranır.Gerçi bazıları soğan koymadan da yapar ama soğan da lezzete lezzet katar.Soğanlar yağda biraz öldürülünce,içine doğranmış biberler ilave edilir.Onlarda bir miktar kavrulduktan sonra,kabukları soyulmuş domates ilave edilir.Domates suyunu çektikten sonra, kişi adetine göre yumurta kırılır.İçerisine arzuya göre çeşitli baharatlar eklenebilir ama bizim evde sevilen şekli budur.Yanına şöyle çıtır çıtır taze bir ekmek oldu mu,başka da birşey istemez aslında.

Ben yumurta kırdıktan sonrasını fotoğraflayamadım.Çünkü masada aç olarak  bekleyen üç beyin homurtusu bunun için zaman tanımadı bana.Varsın o kısmı da fotoğrafsız olsun.Bugünkü menümüzün içinde bu doyumluk yemekle beraber, arzu edenler için;

Yayla Çorbası

Çiğ Börek

Sosisli Sucuklu Patates Püresi

Tez Pişti   var.

Afiyet olsun.Herzaman sade ama güzel olan sizi ,bizi hepimizi bulsun.

Sevgiyle….

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

PAYLAŞ & TAKİP ET

Pin It

Abone Ol

Yandaki kutucuğa mail adresini gir, Abone ol butonuna bas, tarifler mail adresine gelsin

Mail abonelik hizmeti
FeedBurner aracılığıyla
verilmektedir.

Yorumlar

  1. oZGe (ozgeninoltasi.com) 25 Temmuz 2013 at 16:15 Reply

    Ben de bayılırım menemene. Ve kesinlikle soğan olmalı içinde, lezzetini çok etkiliyor. Soğansız yapınca aynı tadı alamıyorum ben. Eline sağlık.

    • Güler Konur 25 Temmuz 2013 at 23:01 Reply

      Kesinlikle katılıyorum teşekkürler Özgecim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir