Ananas Reçeli

Haftaya daha tatlı nasıl başlanır bilmiyorum.Bence bu en güzel başlama şekli. Kahvaltı sofralarınızın narin reçeller grubu için bir alternatif olabilir diye düşündüm.

Sendromlu hafta yoktur bence sevilmeyen ve sevmeden yapılan iş vardır.Çünkü insan sevdiği işi yapıyorsa, Pazartesi ve Cuma arasında çok fark olmaz.

Ananas Reçeli

Ananası kim sevmez ? Ben severim ve üstelik ananası rahmetli annem sayesinde sevdim. O severdi ananası ben de sevdim. Tadını, kokusunu o yumuşacık dokusunu. Ama konservesi değil kendi olmalı illa ki.

Konservesi yokluk zamanı nefsi körler ama illa ki kendi olmalı. Bunca meyve içinde niye ananas diye sorabilirsiniz. Küçük bir sır, ananasın zayıflatma etkisi de varmış. Fakat tabii reçel olarak yapıp yerseniz bu özelliği yok oluyor. J

Lifli ve bol sulu bir meyve olmasından dolayı bence en güzel diyet meyvesidir. Bildiğim kadarıyla hamile bayanlara da önerilen bir meyvedir.

Şimdi aklıma ne geldi. Eski alfabeleri hatırlayanlarınız vardır mutlaka. Hani rafları süsleyen kavanoz kavanoz reçeller vardı resimlerde, işte o hesap kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı reçellere bir yenisi eklensin deyip yapıverdim.

Bizim evin favori reçeli çilek olmasına rağmen ev halkı ananas reçelini de çok sevdi. Yumuşacık lokum gibi.

Malzemeler

  • Bir adet orta olgunlukta ananas (soyulmuş hali yaklaşık 700 gr dı)
  • 1 kg toz şeker
  • 1 aida çay bardağı su
  • bir kaç damla limon suyu
  • Zorluk: kolay

Yapılışı

Bilirsiniz, reçelini yaptığınız meyve çilek, incir gibi tatlı bir meyve ise şeker bire bir, vişne, ayva gibi daha mayhoş ve şekeri az bir meyve ise bire bir buçuk hatta bire iki konulur.En azından ben öyle yapıyorum.Ananas ReçeliAnanas kendi bünyesinde zaten tatlı bir meyve olduğundan ağırlığı kadar şeker yeterli olur ancak benim kullandığım ananas çok tatlı olmadığından 1 kg şeker kullandım.

Ananas Reçeli Nasıl Yapılır 

Ananası soyulmuş olarak alabildiğiniz gibi evde kendiniz de soyabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, eğer kendiniz soyuyorsanız ortasında ki odunsu bölümü kullanmamanız.Soyulmuş olarak satılanlarda o bölüm zaten alınmış oluyor.

İstediğiniz büyüklükte doğradığınız ananasın üzerine şekeri yayıp, ağzı kapalı olarak bir gece buzdolabında bekletin.

Ertesi gün zaten sulu olan, şekerle buluşunca daha da sulanmış ananasları kısık ateşte kaynatmaya başlamadan önce bir çay bardağı su ilave edin.Bu kaynarken buharlaşan suyunun takviyesi olsun.

Üzerinde biriken köpükleri toplayın.Çok fazla karıştırıp, meyveleri örselemeyin.

Kıvamını bulduğunda ki bunu anlamanın yolu, reçelin suyu bir kaşık yardımıyla alınıp bir tabağa yukarıdan akıtıldığında boncuk boncuk akıyorsa olmuş demektir, içerisine bir kaç damla limon ilave edin.

Soğuduktan sonra kuru bir kavanoza boşaltın.

Sevgiyle....

 

 

Etiketler: , , , ,

PAYLAŞ & TAKİP ET

Pin It

Abone Ol

Yandaki kutucuğa mail adresini gir, Abone ol butonuna bas, tarifler mail adresine gelsin

Mail abonelik hizmeti
FeedBurner aracılığıyla
verilmektedir.

BENZER YAZILAR

Benzer yazı bulunmamaktadır.

Yorumlar

  1. Canan t. 26 Ocak 2015 at 22:47 Reply

    Ananas reçeli hiç denemedim ama çok güzel görünüyor 🙂 en kısa zamanda deneyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir