Rinso İle Muhabbet

Evet yeni bir etkinlik yazısı.Çok keyifli bir ortamda Radisson Blu Ortaköy’de güzel bir kahvaltı eşliğinde Rinso ile muhabbet ettik.20.yılını kutlayan Rinso 47 ülkede hizmet ediyormuş hanımlara.Mutlaka bu hizmeti alan beyler de vardır ancak bu işin uzmanı kesinlikle hanımlar 🙂Rinso İle Muhabbet Sizin evinizde haftada kaç kez çamaşır yıkanıyor bilemem ama, bizim evde en çok yorulanlardan biridir çamaşır makinesi.Sık sık bir araya geliriz kendisiyle, severiz birbirimizi.Çamaşır yıkamak sevdiğim ev işlerinden biridir.Evde şöyle oda oda dolaşıp, toplayıveririm bir sürü şeyi yıkanmak üzere.

Genelde toz deterjan kullanırım ancak sanırım bu alışkanlığımı terk edeceğim.Mutlaka sizin de başınıza gelmiştir ve geliyordur, çamaşır yıkarken kullandığım deterjan paketinin üzerinde yazan, önerilen miktar bana her zaman az gelir.Kullanma talimatında yazan miktardan daha fazlasını koyarım makineye her seferinde.Bu da bazen suyun içinde tam çözülmediğinden çamaşırlarda kalıntı bırakır.Bunu da en çok koyu renkli çamaşırlarda yaşarım.Sıvı deterjanda böyle bir risk yok.Üstelik fazla fazla kullanmaya da gerek yok. 🙂

Yapılan araştırmalarda deterjan seçerken, ambalajın üzerinde yazılan içerikten ziyade kokusunun ön plana çıktığı saptanmış.Gerçekten öyle değil mi? Kaçımız aldığımız deterjanın içeriğini okuyor ve biliyoruz ki?Ama marka deterjanlardan bahsedersek, koku ön plandadır ve o markayı duyup gördüğümüzde onu kokusu ile anımsarız.Şahsen benim için kullandığım temizlik malzemelerinin kokuları çok önemlidir.Market alış verişinde, temizlik reyonunda uzun dakikalar geçirir, çoğunun kapağını açıp koklarım.

Rinsonun yüzü olan Gülben Ergen’de yapılan bir anket sonucunda, Türk hanımlarının seçtiği bir isim olmuş. Gündüz kuşağında ki programında, Rinso ile birlikteliğini, Çarşamba günleri, Rinso ile #çamaşırmatinesi adı altında tv ‘de halen sürdürmekte.

Koku uzmanı Vedat Ozan’ın o kadar güzel bir sohbeti vardı ki, tekrar tekrar dinlerim.Koku ve kokuların etkileri üzerine çok ilginç ve güzel bilgiler verdi. Rinso İle Muhabbet Vedat Ozan’ın anlattığı koku üzerine sohbetinden bir iki başlık vermek gerekirse;

 • Her gün binlerce kez koklama yapıyoruz, çünkü her koku alma eylemi aslında nefes alma eylemimizle eşleşmiş durumda
 • Koku duyusu, diğer duyulardan farklı olarak beynin bellek ve duygudurum (emotion) isleme merkezine direkt ve filtresiz erişim sağlıyor.
 • Hepimizin (tek yumurta ikizleri hariç) kendimize özel bir vücut kokumuz var ve bu koku bizim bağışıklık sistemimizin dışavurumu.
 • Koku, bizim yediğimiz veya içtiğimizi tanımlamamıza yardımcı olan en önemli etmen. O yoksa ne yediğimizi bilemiyoruz.
 • Tat duyusu gerek tanımlama gerekse haz almak için tek başına anlam ifade etmez. Doku, koku, isi ve görsellikle beraber “toplam lezzet algısı”nı oluşturan elemanlardan sadece biridir.
 • Koku bizim ilk gelişen duyumuz. Plasenta sıvısının cindeyken faaliyete başlıyor ve biz doğduğumuzda öncelikle annemizin kokusunu koku belleğimize kaydetmiş olarak doğuyoruz.
 • Kokuları tanıdıkça öğreniyoruz ve her ilk duyduğumuz koku için bir sanal bellek kartı açıyoruz. O koku ile tekrar muhatap olduğumuzda, ilk deneyimdeki duygu durumunu simule ediyoruz.
 • Temizlik, tarih boyunca bugünkü anlamında var olmadı
 • Sabun daha çok giysi temizliğinde kullanıldı. Sanayi devrimi ile insanlar deterjan ile tanıştı..
 • Yine sanayi devrimi ile beraber doğal kokuları parçalarına ayrıştırmak, dolayısı ile parfümleri farklı ürünlere adapte edebilmek mümkün oldu.
 • Koku, bizim deterjan satın almada ve kullanım suresince ürüne bağlılıkta en etken olan ögedir.
 • Her deneyimimiz çoklu duyudan geliyor, bu nedenle temiz çamaşır görüntüsünü temiz çamaşır kokusu ile bir olarak yorumluyoruz.
 • Çamaşır deterjanı kokusu hazırlamak kolay bir is değildir. Ürünün kapağı açıldığında, makineden çamaşır çıkarıldığında, kurumaya geçtiğinde, ütüde, dolapta nasıl kokacağı ince tasarımlar ve ar-ge çalışmaları ile belirlenir.

Bu güzel gün için emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.Mis kokulu tertemiz günler hepimizin olsun.Hayatımıza kattığın temizlik ve mis kokular için sana iki kere teşekkürler Rinso. Sevgiyle….

Etiketler: , , , , , ,

PAYLAŞ & TAKİP ET

Pin It

Abone Ol

Yandaki kutucuğa mail adresini gir, Abone ol butonuna bas, tarifler mail adresine gelsin

Mail abonelik hizmeti
FeedBurner aracılığıyla
verilmektedir.

BENZER YAZILAR

Benzer yazı bulunmamaktadır.

Yorumlar

 1. kalderavolkan 17 Haziran 2014 at 09:00 Reply

  Harika bir yazı olmuş, kesinlikle Vedat bey’in söyledikleri hakkında ki düşüncene katılıyorum. Ve benim de deterjan konusunda tercihim değişti, çok daha pratik ve gerçekten makineden çıktığı an ki kokusuna bayıldım.
  En kısa zamanda tekrar bir araya geliriz İnşallah :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir