Feshane’de Hatay Günleri

Hatay’ın tarihini anlatacak değilim.Onu çok güzel yapan arkadaşlar var, isteyen oradan isteyen internetten en geniş hali ile bulup okuyabilir.Benim bütün derdim yemek kardeşim. 🙂 Hele ki yöresel dedin mi uçup gidesim geliyor her bir yere.

Feshane'de Hatay Günleri

Bazı arkadaşlarım çok şımardığımı ve fazlaca gezdiğimi kibarca ima ediyorlar.Gezmeyeyim de ne yapayım? Oturup temizlik mi yapayım, onu da yaptım yıllarca, hala da yapıyorum.Yemek mi yapayım, o zaten en birinci vazifem.Gezmeyeyim de ne yapayım? Allah’a şükür elim ayağım tutarken biraz gezeyim.

Bu yazının amacı duymayanlara duyuru yapmak ve bu güzelliği kaçırmamaları için küçük bir tanıtım ile onların hafta sonunu doldurmalarına yardımcı olmaktır.

Feshane'de Hatay Günleri

Bir arkadaş da Hatay’lı olup olmadığımı sordu.Hani Ankara günlüğüm de burada Hattena Hatay Sofrasını yazdım sonra da bu etkinliğe gittim ya Hatay’lı olduğumu düşünmüş.Hayır Hatay’lı değilim ama bu güzellikleri yazmak için illa ki o ilde doğmuş olmak gerekmiyor.Bu ülke bizim, bütün tarihiyle, kültürüyle ve insanıyla.Bütün bu güzellikleri gidip yerinde göremediysek o bizim ayağımıza geldiğinde neden kaçıralım ki bu fırsatı.

Feshane’yi herkes bilir sanırım. Hani çok eskilerde yeniçeri ordusunun yerine gelen yeni orduya üniforma dikmek için kurulan ve günümüzde uluslararası fuar, kongre ve kültür merkezi olarak hizmet veren feshane.Hani Ramazan Ayında bir sürü etkinlik düzenlenen feshane.

09-13 Nisan tarihleri arasında Hatay Günlerine ev sahipliği yapıyor şimdi.Bence kaçırmayın.Vakti olan bugün, çalışanlar, sizler de yarın ve Pazar gününüzü bu güzelliğe ayırabilirsiniz.

Hep dediğim gibi Hatay’a gitmedim ama gitmeyi çok istiyorum.Bütün bunlar da prova oluyor bana.Feshane’de Hatay ilinin tüm ilçelerinin açtığı standlar var.Önce onları gezip broşürlerden ya da görevli arkadaşlardan bilgi alabilirsiniz.

Feshane'de Hatay Günleri

Altınözü, Belen, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Samandağ, Yayladağı Hatay’ın ilçeleri.Hepsinin standları ve ürünleri, güler yüzlü insanları karşılıyor sizi.Sepet işçiliği, taş işçiliği, hattatlar, tahta oymacılar derken, yürüdükçe içinde kaybolmak isteyeceğiniz bir ortama dönüşüyor standlar.Tabii bunu yemeğe, ilgi duyanlar anlayacaktır.İlgi alanı olmayan arkadaşlar bu konuya biraz uzaklar maalesef.

Ev yapımı biber, domates salçaları, çeşit çeşit peynirleri ki lavaş peyniri, Hatay tellisi, künefe peyniri, dil peyniri, keçi tulum peyniri diye uzayıp giden bir liste, tereyağlar, her derde deva, ağız içi yaralara ilaç sayılan karadut şerbetleri, hakiki zeytinyağları, en hakikisinden nar ekşileri tadarak almak için emrinize amade.Ortada dolaşan meyankökü şerbeti dağıtan bir şerbetçi, yöre oyunlarını davul zurna eşliğinde sergileyen folklor grubu, alışveriş edenler, hemşehrilerini bulup sohbet edenler, yemek yiyenler derken mükemmel bir uyum deli bir curcuna.Sağ tarafa bakarken, oynayan folklor ekibi ile oynamak isterken, sol taraftan buram buram gelen zahter kokusu ve çığırtkan satıcılar.

Bir uçtan tadarak başladığınızda diğer uca varana kadar, tatlı tuzlu yiye yiye gidiyorsunuz.Bu arada çeşit çeşit doğal sabunlar.Defne sabunu başta olmak üzere, bıttım, portakal, gül sabunları.Portakal kolonyaları, turunç, patlıcan ve ceviz reçelleri.Tuzlu yoğurtlar, acılı acısız biber dolmaları, hatta maydanoz reçelleri.Kürek helvaları, kadayıf dolmaları, kadayıf sarmaları ve tabii ki künefe.

Feshane'de Hatay Günleri

Kongre merkezinin dışına çıkıp arkaya dolandınız mı ayrı bir dünya. Kavurmalar, dönerler, sini kebapları, oruklar, içli köfteler, kuru dolmalar, kabak tatlıları.

Ben daha fazla anlatmıyayım.Gidin, bir güzellik yapın kendinize.Tanıyorsanız bilgi tazeleyin, tanımıyorsanız, kendi ülkenizde bir ili, kültürü ve insanları ile tanımak için kendinize bir fırsat verin emin olun pişman olmazsınız.

Dikkat edeceğiniz en önemli şey rahat kıyafetler, düz ayakkabılar ve mümkünse aldıklarınızı taşımanıza yardım edecek insanlar ve araçlarla gidin. :)Çünkü emin olun sizi eli boş göndermiyorlar.

Sevgiyle….

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

PAYLAŞ & TAKİP ET

Pin It

Abone Ol

Yandaki kutucuğa mail adresini gir, Abone ol butonuna bas, tarifler mail adresine gelsin

Mail abonelik hizmeti
FeedBurner aracılığıyla
verilmektedir.

Yorumlar

  1. filiz erkan 11 Nisan 2014 at 13:55 Reply

    Oh sefan olsun. gez tabi geziceksin tabi… en güzelini yapıyorsun…bende seni buradan takip edip güzel yerler görüyorum, güzel şeyler öğreniyorum… gidemeyenlere rehber oluyorsun fena mı:))) allah sağlık verdikçe de gezilmeli … iyi gezmelerin olsun Güler Hanımcım:))) sevgiler…

  2. feriha 11 Nisan 2014 at 20:34 Reply

    Düşüncelerinize tamamen katiliyorum,oraya gidemiyoruz en azindan o geldiğinde gormeye gidelim sağliğimiz yerindeyken…. cok guzel anlatmişsiniz. Kosup gidesi geliyor insanin hele ki yoresel seylere sevdali olan biri olarak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir