Hurma Tatlısı

Farkındayım biraz tembel oldum sanki.Aslında çok hareket halindeyim de siteye eski sıklıkta yazı yazamıyorum.Hem evde zaman geçirmek, mutfakla evle meşgul olmak, hem de dışarılarda olup yeni mekanlar keşfedip, yeni şeyler öğrenmek arasında sıkışıp kalıyorum çoğunlukla.

Hurma Tatlısı

Evi her zaman sevmişimdir zaten.Öyle ev bastı beni diyenlerden değilim.Ama son aylarda sokaklarda olmak da yaşadığımın bir kanıtı olmaya başladı sanki.Sabah amaçsız, bazen de amaçlı ve rotalı olarak çıkıp daha evvel gitmediğim ya da gitsem de bu kadar dikkatle incelemediğim yerleri görmek çok keyif verici.

Sanırım hayatım boyunca kendimi en özgür hissettiğim zamanlar şu son birkaç ay.Keyifli mi çok keyifli tabii ki.Bazılarına göre imrenilecek bir durumken, bazıları için de gereksiz ve boşa geçirilen zaman.Aslında çok disiplinli bir yapım olmasına rağmen aylaklığı da seven bir tarafım var herhalde.

Sözün özü biraz içeride biraz dışarıda derken zaman hızla tükenip gidiyor.Son zamanlarda olanlar, gündemdekiler derken belki de Flash kafasında olmak kendi hayrımıza, hayatımızı kısaltmayacak bir durumdur deyip kendimi yeniden yemeğe verdim.

Malzemeler

  • 300 gr kuru hurma
  • 2 yemek kaşığı süt
  • 1 su bardağı ceviz
  • Zorluk: kolay

Yapılışı

Eğer kuru hurmanız varsa bu son derece hafif ve basit tatlıyı yapın derim.Hani kahvenizin yanına çok yakışan lokum tadında bir atıştırmalık.Hatta kahvenizi şekersiz içiyorsanız, bu tatlı ile tam bir denge yakalamanız garanti.

Hurma Tatlısı

Yapmanız gereken ilk şey hurmalarınızın üzerine bolca sıcak su döküp bir süre yumuşamaları için beklemek.

Yumuşayan hurmaları suyun içinden çıkarttıktan sonra çekirdeklerini çıkarttınız mı işiniz neredeyse bitmiş demektir.

Çekirdeklerini çıkarttığınız hurmaları rondodan çekin ve içine dövülmüş cevizi ilave edin.Sert bir hamur şeklinde olacağından iki yemek kaşığı sütü ekleyip iyice karıştırın.Bu hurma hamurunu bir kabın içine (orta kalınlıkta olacak şekilde bir kap seçin ) koyup iyice bastırıp düzleyin.Buzdolabında iyice soğutup,sertleşmesini sağladıktan sonra, istediğiniz büyüklükte kesip kahvenizin yanında afiyetle tüketin.

Sevgiyle....

Etiketler: , , , , , , ,

PAYLAŞ & TAKİP ET

Pin It

Abone Ol

Yandaki kutucuğa mail adresini gir, Abone ol butonuna bas, tarifler mail adresine gelsin

Mail abonelik hizmeti
FeedBurner aracılığıyla
verilmektedir.

Yorumlar

  1. inci 05 Nisan 2014 at 14:23 Reply

    Evde hazir hurma varken ustelik cok pratik tarif hemen deneyecegim gulerim .Ellerine saglik canim benim:-)operim seni…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir