Refleksoloji ve Çin Masajı

Dün değişik bir gün oldu benim için.Hem keyifli hem de bol sohbetli.Bir kursa gittiğimi yazmıştım daha önce.Gazetecilik ve İletişim kursu.O kadar güzel insanlar tanıyıp, öyle güzel dostlar edindim ki.Hepsi birbirinden eğlenceli, hepsi birbirinden farklı.Ama ortak bir noktada buluştuk işte.Kurs günlerini iple çeker oldum.Bu kurs sayesinde geçmişte kalan o okul günlerine döndük hepimiz.Hatta arada derste konuşup ders bile kaynatıyoruz.Teneffüse çıkıyoruz, öğlen arasında hep beraber yemeğe gidiyoruz.Hatta olayı kurs dışına bile taşıdık.Kurs dışında da buluşup güzel aktivitilerde bulunuyoruz.

Refleksoloji ve Çin Masajı

Dün de yine kursta tanıdığım ve tanıdığım için de çok mutlu olduğum, sakin ve sessiz görünüşlü ama kendi içinde son derece eğlenceli hatta çılgın, çok güzel gülen Tomris’çim ile sınıfın en çalışkan, ödevlerini aksatmayan, hocanın sözünü dinleyen, içten ve samimi duruşu ile sınıfta herkes tarafından sevilen Yeşim’in davetiyle Yaov Refleksoloji Merkezi’ne gittik.

Refleksoloji ve Çin Masajı

Kavacık’da tam merkezde cadde üzerinde, önünde geniş ve çok güzel bir verandası olan, her yanı camlarla çevrili, son derece şeffaf ve hoş bir atmosfer içinde buldum kendimi.İçeri girdiğinizde, mistik tütsü kokusu sizi ilk karşılayan şey olarak dikkat çekiyor.Çin masajı, çin çay kültürü ile birlikte sunuluyor.Sunuş şekilleri de son derece etkileyici.

Refleksoloji ve Çin Masajı

Yaov Refleksoloji Merkezi, 4 yıldır bu alanda her gün sabah 10:00 ile 20:00 saatleri arasında, eğitimli, Çin ve Tayland’da bulunan okullardan sertifikalı elemanların çalıştığı bir kurum.Kavacık merkez dışında Sports Internatıonal bünyesinde, Şişli, Halkalı, Kadıköy ve Ataköy’de üyelerine hizmet veren Bilkent bünyesinde kurulmuş ciddi bir kurum.

Çin masajı, Jinglou adı verilen meridyenler esas alarak uygulanan bir masajmış.Vücudun doğal ilaç deposu olduğu düşünülen bu meridyenler 14 adet olup, ayrıca bir kısmı el ve ayaklarda bulunan 365 akapunktur noktası da bu masajda önemli  bir yer tutarmış.

Masaj sırasında ağrı hissediliyorsa o bölgelere ait meridyenlerin kapalı olduğu düşünülürmüş.Tıpkı bir borudan akan suyun, hasarlı, tıkalı bir bölgeden geçememesi gibi.Bu tıkanma o meridyen alanında ki sağlık sorununa işaret edermiş.Yapılan ve tekrarlanan bu masajla hasarlı ve ağrılı bölümün rahatlaması sağlanırmış.

Bu tedavi ve rahatlama amaçlı yapılan masajın Çin çay kültürü ile bir bütün olarak sunulması da işin bir parçasıymış.Bilindiği gibi Çin çayı cilt sağlığını korumaktan, sindirim sorunlarına kadar pek çok konuda artık doktorlar tarafından bile önerilen bir bitkisel yöntem.

Refleksoloji ve Çin Masajı

Refleksoloji nedir diye merak edenler için;

Çin inancına göre, eller ve özellikle ayaklar vücudun aynasıdır. Ayaklar insanın köklerine benzetilir. Ayaklara daha çok önem verilmesinin nedeni ellerimizi her gün kullandığımızdan doğal masaj yapmış olmamız ve ayaklarımızı bu şekilde kullanamayışımızdır. Ayrıca ayaklarımız tüm ağırlığımızı taşır ve buna karşılık kan dolaşımımızın en zayıf olduğu bölgesidir. İnsan sağlıklı ise köklerin bakımı sağlığı pekiştirir, hasta ise köklerden anlaşılır.

Refleksoloji, bitkisel kökenli karışımlardan özel olarak yapılan sıcak su banyosuyla başlar. Bu sayede ayak kan dolaşımı artırılır ve ayaklar masaja hazırlanır. Vücuttaki meridyenlerin bir kısmının ayaklarda başladığına, bir kısmının da ayaklarda sonlandığına inanılır. Masaj el avuç içi, parmaklar ve bazı özel olarak geliştirilmiş gereçlerle ve ayak ve ellerdeki meridyenlere ve akupunktur noktalarına uygulanır. Geleneksel Çin düşüncesine göre Refleksoloji, sağlığımız hakkında bilgi verir ve sağlığımızı korumak için çözüm yolları üretir. Refleksoloji tedavi değildir ama sağlığımızı pekiştirir ve zindeliğimizi artırır.

Refleksoloji ve Çin Masajı

Bir kaç yıl önce bir güzellik merkezine üye olmuştum.Öyle arayıp, araştırıp bularak değil, sadece slogan olarak kullandıkları bir cümle beni oraya çekmişti. Slogan şuydu, ” Biraz da kendinizi şımartın” evet bu cümle beni kazanmalarına yetmişti.

Hayatımız boyunca hem ev, hem iş ortamında sürekli çalışıp pek çok konuda hakkımızdan feragat ediyoruz.Hiç düşünmeden, gönüllü olarak ailemiz ve ekmek kapısı işimiz için fedakarlık yapıyoruz.Bunların hepsi hayatın bir gereği olmazsa olmazları.Ancak bütün bunları yapabilmek, ruhsal ve fiziksel olarak ayakta sağlam durabilmek için arada bir es gerekli.Bu nedenle;

” Biraz da kendinizi şımartın ”

Yaov Refleksoloji Merkezi

Orhan Veli Kanık Cad. Mihrabat İş Merkezi
No : 84 Beykoz – İstanbul / TÜRKİYE
Tel : +90 216 425 13 02 / +90 216 425 13 04

Sevgiyle..

Etiketler: , , , , , , ,

PAYLAŞ & TAKİP ET

Pin It

Abone Ol

Yandaki kutucuğa mail adresini gir, Abone ol butonuna bas, tarifler mail adresine gelsin

Mail abonelik hizmeti
FeedBurner aracılığıyla
verilmektedir.

BENZER YAZILAR

Benzer yazı bulunmamaktadır.

Yorumlar

 1. filiz erkan 07 Şubat 2014 at 14:10 Reply

  Ohh ne güzel yapmışsınız …evet ya kendimiz şımartmayı bilmiyoruz, ben de böyle yerleri severim ve alternatif tedavilere ilgim vardır. 3 sene önce bende kendim için bir şey yapmak adını Zekeriyaköy’de (Nefes / Demet Çalışkan Gülser’in açtığı )çok güzel bir mekanda meditasyon yaptım. O günler benim için bir şeyler başlangıçtı. Demet bana çok iyi gelmiş kişilerden biridir.

  Kendimizi unutmayalım…. sevgiyle güler:))

 2. Tijen 08 Şubat 2014 at 01:33 Reply

  Nekadar haklısınız ben de ayda bir de olsa kendimi şımartıyorum…

  • Güler Konur 08 Şubat 2014 at 07:07 Reply

   İnsan kendini ne kadar mutlu ederse,etraftakiler için o kadar faydalı oluyor Tijen Hanım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir