Büsküvi Pastası

Herkesi duyar gibiyim.Bunu biliyorum,aaa annem eskiden hep yapardı,çocuklar çok seviyor.Evet bazen en basit olan en güzeldir.Çünkü sadedir,yalındır.Ondan değilmidir ki,büyük şehirde yaşayan,büyük çoğunluğun, belli bir yaşa geldiğinde daha sakin ve doğal bir yerde yaşama isteği ve özlemi.Büsküvi PastasıBüyük şehirler,sunduğu güzellikler ve konforun yanında,sizden ,sizi alır götürür de farkına varmazsınız.Bir dairenin içinde dönüp durur,yaşadığınızı anlamaz,yıpranır yorulursunuz.Hatırlarmısınız,eskiden evlerimizde sobalar vardı,yakması zor ve zahmetli,odunu kömürü,kiri pası,bacası,kurumuyla.Yaz sonlarına doğru,kışa hazırlanılır,kışlık odun kömür alınır,taşıttırılıp istiflenirdi.Kış sonlarında, sobalar sökülür,bacalar temizlenir sarılıp,o zamanın tabiri ile kömürlüklere kaldırılır,sobayı koyacak yer yoksa eğer,bir köşede kışı bekleyen sobanın üzerine, bir örtü örtülür üzerine, çiçek saksısı konurdu.O soba ki,yaz boyunca çocuklara oyuncak olurdu.

Zahmetliydi,zordu ama çok keyifliydi.Kışın soğuğunda gürül gürül yanan,sobanın üzerinde ki,su güğümü,ya da çaydanlığı özlemiyormusunuz?Evet evin bir bölümü ısınır,diğer tarafları soğuk olurdu ama sıcak odadan soğuğa çıkıp birşeyler yapıp, koşarak sobalı odaya girmenin keyfi de hiç bir şeyde yoktu.Yeni evlendiğimde o yanan sobayı,kaç kez beceremeyip ,söndürdüğümü ve babangamı arayıp soba söndü diye ağladığımı bilirim.O ki,benim süpermenim,işten gelip, tekrar sobayı yakardı.Ne güzel günlerdi.

Şimdi her evde kalorifer var.Evin her tarafı eşit sıcaklıkta,o kadar ki, kışın en soğuk günlerinde bile tişörtle evde dolaşabiliyoruz.Fakat sobalı günleri de özlüyoruz.Neden? Zordu,çok zordu ama basitti,samimiydi,sıcaktı.Bazılarına,ilkel gelebilir,ama onlar o günleri yaşamadığı için zaten bilemezler o güzelliği.

Demem o ki,basit olan şeyler bazen en güzel ve keyif veren şeylerdir.Bu tatlı da en basitinden,evde her zaman bulunabilen malzemeler ile şipşak yapılacak bir tatlı.Hem de çok tatlı,çünkü lezzetinde eski var geçmiş var,basitlik var.

Malzemeler

 • Petibör büsküvi (ben 2 paket kullandım)
 • 3 yemek kaşığı un
 • 1 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 lt süt
 • bir paket vanilya
 • Zorluk: kolay

Yapılışı

Dediğim gibi son derece kolay bir tatlı.Eğer sizin ev halkı da sütü ve petibörü seviyorsa ki, bizim evden bu ikili hiç eksik olmaz,diğer malzemeler zaten her evde bulunan cinsten.Büsküvi PastasıBen kare bir borcam kullandım.Tatlı biraz okkalı kalın olsun istedim.Siz katlarını arzunuza göre ayarlayabilirsiniz.

Derin bir tencereye,sütünüzü ve vanilya dışında ki tüm malzemelerinizi koyun.Ateşe koymadan önce iyice bir karıştırın.Unun topaklanmaması için bu önemli.Daha sonra sürekli karıştırarak,muhallebinizi pişirin.Göz göz olmaya başladığında, ocağı kapatın.Vanilyanızı ilave edin.Yapışıp,dilimlerken zorluk çıkarmaması için ıslattığınız kabınıza,büsküvileri dizin,üzerine bir kat muhallebi dökün,tekrar büsküvileri dizin,muhallebi dökün.Bu şekilde istediğiniz sayıda ve kalınlıkta,tatlınızı oluşturun.En son üzerine, döktüğünüz muhallebi ile tatlı bir miktar soğuduktan sonra yemeye hazır.

Bence hayat zorlaştırıp,karmaşık hale getirilmemesi gereken bir ödül,çünkü sonsuz değil.O nedenle tadını çıkarmalı.Ağzınızın tadı daim olsun.

Sevgiler........

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

PAYLAŞ & TAKİP ET

Pin It

Abone Ol

Yandaki kutucuğa mail adresini gir, Abone ol butonuna bas, tarifler mail adresine gelsin

Mail abonelik hizmeti
FeedBurner aracılığıyla
verilmektedir.

Yorumlar

 1. mazes 30 Nisan 2013 at 19:27 Reply

  eskiden tavuk bile daha lezzetliydi ,şimdi her şey o kadar tatsız,tuzsuz,komşuluk bile kalmadı ,sadece yarış kim daha çok şey yapacak…..canım,bu pasta da herkesin sevdiği lezzet ,ellerine sağılık,arada ,sırada hatırlatmak iyi oluyor.

  • Güler Konur 30 Nisan 2013 at 20:09 Reply

   Eskiden samimiyet vardı dostluk vardı simdi yerini hep menfaate bıraktı
   Eski iyidir unutmamak lazım

 2. Serap 30 Nisan 2013 at 22:17 Reply

  Büyük ihtimalle yayınlandığında görmemişsindir Gülercim ama bir vaktin olduğunda “vişneli bisküvi tatlısı” adıyla benim blogda ara, bul derim. Bu muhteşem “nostaljik anne pastası”nın değişik bir yorumuydu ve nefis oluyor o da.. Ellerine sağlık canım..

  • Güler Konur 30 Nisan 2013 at 23:15 Reply

   Serap’çım şimdi baktım da süper görünüyor seninde ellerine sağlık

 3. pelin 01 Mayıs 2013 at 14:35 Reply

  Eskimeyen şahane lezzet,ellerine sağlık canım..

  Mutlu hafta sonları..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir