Aşure

AşureBir şeyi değerli kılan,ona verilen emektir.Harcanan çaba,sabır ve emek,sahip olunan her neyse onu değerli ve önemli kılar.Kolay ulaşılan şeylerden kolay vazgeçilir.Kendimden biliyorum,emek verdiğim her konu,her iş değerlidir benim için.Başarmış olmanın gururu,kendini takdir etme duygusu,harcadığın çabanın birebir karşılığıdır.Ben böyle düşünüyor ve buna inanıyorum.

Evlendiğimde,ilk yaptığım zeytinyağlı biber dolması hiç unutamayacağım bir deneyimdir mesela.O güne kadar hiç yapmadığım bir şeyi,çok ama çok zor diye düşündüğüm bir yemeği (üstelik sarma bile değil biber dolması :)) tek başıma saatlerce uğraşarak yapmış ve koyduğum bir kapla babangamın teyzesine gitmiştim.Amaç onay almaktı.Bunu sen mi yaptın çok güzel olmuş dediğinde,dünyalar benim olmuş ayaklarım bir karış havada dolaşmıştım.Bir güven gelmişti.Şimdi aklıma geldikçe,çok gülüyorum kendime.

Yapılışı

AşureAşure de benim için emek ve sabır isteyen bir tatlı.Genelde çok sevilen, ama nedense muharrem ayı dışında çok da yapılmayan bir bereket tatlısı.Çünkü malzemelerine baktığınızda ve verilen emeği düşündüğünüzde tamamen el emeği göz nuru gibi :)

Aşure tarifine, sitemde pek çok kez yer verdim.O nedenle tarifine isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Dua edilerek ve bereket için yapılan,hatta kızı olanın, mutlaka yapması gerektiği söylenen tek tatlı aşure.

Neden kızı olan yapmalı derseniz,sanırım okuduklarımdan bildiğim kadarıyla,aşure etrafa dağıtılan bir tatlı olduğundan ve bu işi evde genç kız varsa,görev de ona verildiğinden,etrafa evde ,evlilik çağı gelmiş kız var mesajı vermek.Hoş bu devir için,çok demode bir görüş olsa da,eskiden böyle şeyler,belirli bir adap içinde verilen mesajlarla iletilirdi.

Yine de insan ilişkilerinin en aza indiği şu sıralar, komşunun kapısını çalmak,ayak üstü bir selam verip hal hatır sormak için iyi bir neden aşure.

Hayırlı ve bereketli haftalar.....

Etiketler: , , , , , , , ,

PAYLAŞ & TAKİP ET

Pin It

Abone Ol

Yandaki kutucuğa mail adresini gir, Abone ol butonuna bas, tarifler mail adresine gelsin

Mail abonelik hizmeti
FeedBurner aracılığıyla
verilmektedir.

Yorumlar

 1. mine(miskokululezzetler) 26 Kasım 2012 at 19:34 Reply

  Bu güzel yazıya nasıl yorum yazılır bilemedim Gülerciğim her kelimesi benden sanki kalemine sağlık. Aşure ile ilgili kız muhabbetini bilmiyordum çok hoşuma gitti Allah kabul etsin ellerine sağlık. Benimde ilk evlendiğimde iki saatte doldurduğum yarım kilo biberden dolma var. Şimdi bende nasıl bu kadar uzun zamanda ne yapmışım diye gülüyorum sevgiler…

  • Güler Konur 27 Kasım 2012 at 22:52 Reply

   en güzeli de bu değil mi zaten Minecim hayat tecrübelerle güzel eğer sonrasında gülümsetiyorsa tabii
   sevgiler arkadaşımmm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir