Un Helvası

Un HelvasıAslında burada, şu anda, bu yazı ile vermek istediğim, un helvasının tarifi değil.Çünkü çok önce o tarifi, burada vermiştim.

Asıl anlatmak istediğim bir paylaşımı yaşamak ve bundan mutlu olmak.Hep diyorum zaten bilen biliyor,erkek nüfusunun çoğunlukta olduğu bir evde,azınlık olarak yaşıyorum.Evimizde,bir padişah,iki şehzade var deyince, sağolsun bazı arkadaşlarım eee sen de evin sultanısın diyor.Yalan da değil aslında ama bu durum,o günkü ruhi durumuma göre de değişiyor.Eğer enerjik bir günümdeysem, sultan oluyorum,ne padişah,ne şehzade önümde duramıyor,halim yoksa tam bir maraba modunda hareket ediyorum.Onlar istiyor ben yapıyorum.

Gerçi çok şükür bundan şikayetçi de değilim.Onlar mutlu oldukça,ben de mutlu oluyorum.Zaten onları mutlu etmenin yolu, mutfaktan geçiyor.Düşünün ki ,akşamları tatlılardan neler var diye soran,bir bebe mühendis adayım var mesela.Bunun için de onu suçlayamam.Övünmek gibi olmasın,onu bu duruma getiren Allah biliyor benim.Seç beğen al büyüdü.

Sizlerde de,oluyordur mutlaka,akşamın bir saati ev halkından birinin aklına birşey düşüp de,şimdi şu olsaydı yerdik dediğinde,eğer evde yapılabilecek bir şey değilse,gece yarısı arabaya binip o her neyse,onu bulup yemeye giden insanlarız.Bu duygu bana geldiğinde bir tek ben bazen içime atar susarım.Çünkü genelde o top dönüp dolaşıp benim kucağımda kalır.Bu gece de şöyle bir irmik helvası olsaydı deme gafletinde bulundum ve olay un helvasına döndüğünde ben ocağın başında unu kavurmaya başlamıştım bile.

Ama,yanlış da anlaşılmasın,bu durum bütün ev halkını bir araya getirip,aynı duyguda birleştirdiği için de çok seviyorum.Çünkü çocuklarıma da hep derim,aynı evde yaşayıp aile olamayan bir sürü insan var,ilerde kendi ailenizde de bu duruma dikkat edin,aile ruhunu çocuklarınıza aşılayın diye.Çünkü dünyanın en güzel duygusudur o,birbirine saygı ve sevgiyle bağlı olmak,konuşur bir konuyu tartışırken herkesi eşit dinlemek.Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki biz çocuklarımızı büyütüp onlara birşeyler öğretirken,onlarda bize bir sürü şey öğretiyor.

Malzemeler

 • 3 su bardağı un
 • 1 su bardağı sıvıyağ
 • Şerbeti için
 • 3.5 su bardağı su
 • 3 su bardağı şeker
 • Zorluk: kolay

Yapılışı

Un HelvasıBu kadar helva muhabbeti yapınca tekrar da olsa,bari tarifi verelim.

Yağı ve unu kısık ateşte sabırla karıştırarak kavuralım.Altın sarısı rengini bir tık geçtiğinde,hazırladığımız şerbeti ( ben şerbeti kaynatmıyorum.Şekeri suyun içinde karıştırarak eritiyorum) çok dikkatli bir şekilde kavurduğumuz una döküp topaklanmaması için sürekli karıştırarak,un şerbeti çektiğinde ocağı söndürüyoruz.Bir süre demlendirip,istediğiniz şekilde ister dondurma ile ister tarçınla afiyetle yiyebilirsiniz.

Bu helva,gece şipşak yapıldığı için içine fıstık koymayı unuttum isterseniz,unu kavurmadan önce fıstığı kavurup unu daha sonra ilave edip kavurabilirsiniz.

Tatlı tatlı keyifli bir hafta dileğiyle...

 

Etiketler: , , , , , ,

PAYLAŞ & TAKİP ET

Pin It

Abone Ol

Yandaki kutucuğa mail adresini gir, Abone ol butonuna bas, tarifler mail adresine gelsin

Mail abonelik hizmeti
FeedBurner aracılığıyla
verilmektedir.

Yorumlar

 1. Aynur 19 Kasım 2012 at 09:48 Reply

  Çok severiz biz de,..Çocukların istekleri konusundaki davranışlarımızda aynıyız sanırım..Ama ne yapalım, onlar bir şey yemeyince içimize sinmiyor di mi ? 🙂

 2. mine(miskokululezzetler) 19 Kasım 2012 at 11:19 Reply

  Bu tespitin çok doğru Gülerciğim aynı evde yaşayıpta aile olamayanlar öyle aileler tanıyorumki aynı anda yemek masasına bile oturmuyorlar herkes farklı saatlerde farklı mekanlarda yiyorlar. Bir şey daha çok hoşuma gitti biz onları büyütürken çok şey öğreniyoruz ben kızımla büyüdüm diyorum her zaman. Dün benim için süper bir gündü sizleri çok özlemişim. Çok öpüyorum sevgiler…

  • Güler Konur 21 Kasım 2012 at 21:06 Reply

   Aile kavramı çok ama çok önemli Minecim ben her tür öğretinin temelinin ailede atıldığına çok ama çok inanıyorum
   seni yeniden görmeyi çok ama çok isterim Minecim sevgiler

 3. vildan 08 Mayıs 2014 at 18:51 Reply

  aslında cevizli yapıcaktım ama yaparken okuduğum için sade yaptıma ma tarif için teşekkürler çok güzel oldu afiyetle yedik

  • Güler Konur 08 Mayıs 2014 at 20:10 Reply

   Ellerinize sağlık ben teşekkür ederim Vildan Hanım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir