Koruk Suyu

Koruk SuyuTatil bitti işte.Zaten sayılı gün ne ki, geçip gidiyor.Gördüğünüz,yaşadığınız yanınıza kar kalıyor.İstanbul, ben tatilimi yaptım artık kışı bekliyorum haberin olsun.Şöyle yağan yağmurları,üşümeyi,sıcak çikolata içmeyi ve camdan yağan yağmuru seyretmeyi.Bunlara hazırım artık.Daha çok mutfakta zaman geçirmeyi,yeni tarifleri denemeyi ve sıcak çorba içmeyi özledim.

Seneye Allah sağlık ve huzurla kavuştursun tekrar.Çok şükür sınav streslerimiz bitti.Üniversite sınavlarını,sistemi takip etme hızımız düştü.Bu öğretim yılından itibaren, artık orta öğretimi takip etmeyi bırakıyor,vedalaşıyoruz.Allah sağlık ve başarı ile tamamlamayı nasip etsin,çocukların ikisi de üniversiteli artık.Emekliliğe adım adım yaklaşıyoruz.

Tatil maceralarını sanırım okudunuz.Bundan sonra daha çok yemek postları ile karşınızda olacağım.İlk olarak size koruk suyundan yaptığım, salata sosunu yazmak istedim.Eğer takip ediyorsanız burada yazdığım etkinlikte,üzümden bir çatı altında iftar etmiştik.Sağolsun mekan sahipleri, alabileceğimizi söyleyince olmamış olanlarını topladım.Sularını sıkıp,doğal ekşi olarak kullanmak üzere.Ege’de köy pazarlarında satılır koruk.Ekşi konularak yapılan yiyeceklere,nefis bir tat ve koku verir.Bamya ve salatalar bunların başlıcalarıdır.Hem ekşi bir tat hem de nefis bir üzüm aroması verir.Eğer gittiğiniz,gezdiğiniz yerlerde olmamış üzümlere bakmadan geçiyorsanız,bence bakış açınızı değiştirin ve toplayın.Bu hazineden ve lezzetten mahrum etmeyin kendinizi.

Hazırlaması da çok kolay,yıkadığınız üzümleri meyve sıkacağından geçirip,suyunu çıkarın.Bir kapta bir süre bekletip,tortu kısmının çökmesini bekleyin.Daha sonra süzün ve içine zeytinyağı ve bir miktar tuz ilave edin.Kavanoza koyup buzdolabında saklayın.İhtiyaç duydukça kullanabilirsiniz.

Mutlu ve güzel bir hafta sonu……..

Etiketler: , , , , , , , ,

PAYLAŞ & TAKİP ET

Pin It

Abone Ol

Yandaki kutucuğa mail adresini gir, Abone ol butonuna bas, tarifler mail adresine gelsin

Mail abonelik hizmeti
FeedBurner aracılığıyla
verilmektedir.

Yorumlar

  1. serap 15 Eylül 2012 at 22:19 Reply

    Gülercim; insan yazın en çok mutfakta şöyle baygınlık geçirmeden yemek yapabilmeyi özlüyor değil mi? Haklısın gerçekten. Ben koruğu sıkıp naylon buzluk poşetlerine doldurdum. Koparıp koparıp (dipfrizden) salataların üstüne salıyorum, böyle de pratik oluyor. Ellerinne sağlık canım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir